Blog
Inkontinence při sportu
Inkontinence, neboli nechtěný únik moči, má několik příčin a rozlišuje se více typů. Jedním z nich je i stresová inkontinence, která bývá nejčastějším případem úniku moči nejen při sportu, ale i v dalších situacích, jako je zakašlání, smích, zvedání těžkých předmětů a podobně.
Inkontinence versus pomočování u dětí
Jak jsme psali již v článku Kdy začít řešit pomočování u dětí, jedná se do jistého věku o zcela normální a běžnou záležitost a neexistuje žádná jasně daná věková hranice, kdy by se dítě mělo přestat v noci počůrávat.
Příznaky hyperaktivní močového měchýře – jaké to jsou a týkají se i vás?
OAB syndrom – syndrom hyperaktivního močového měchýře je častým problémem, který znepříjemňuje kvalitu života, a o to více se o něm pacienti stydí mluvit.
Nádor močového měchýře
Podle České urologické společnosti (ČUS) jsou zhoubné nádory močového měchýře 7. nejčastějším nádorovým onemocněním v České republice.
Máte problémy s močením? “Současná léčba Vám s nimi může pomoci. “
Jsou obtěžující a otravují život, přesto nad nimi nemálo lidí mávne rukou a návštěvu specializovaného pracoviště oddaluje, co to jen jde.
Paradoxní ischurie neboli únik moči z přetékání
Inkontinence, neboli únik moči, je jedním z problémů, o kterých nemocní nemluví rádi.
Co jste možná nevěděli o moči a močení
Věděli jste, že zadržování moči může vést až k selhání vašich ledvin?¹ A co o vašem zdraví prozradí odstín vaší moči?
Doporučený pitný režim pro zdravé ledviny
O pitném režimu se toho napsalo už mnoho. Existuje spoustu tipů, ale také mýtů, které mohou informace zkreslovat. Pojďme se tedy podívat na to, kde je pravda.
Únik moči u teenagerů
Únik moči, neboli inkontinence, se může zdát jako problém, který trápí hlavně ženy v pozdějších letech. Není to tak úplně pravda. Nezáleží totiž nejen na věku, ale ani na pohlaví.
3 tipy na mobilní aplikace pro vaše zdraví
Nemilý příchod COVID-19 je pro celou společnost velmi složitý. Ze dne na den jsme se museli přizpůsobit novým podmínkám, a nejednomu z nás se obrátil život tak trochu naruby. Jedna z novinek, která se prolíná do všech odvětví je postupná digitalizace služeb. A ta se začíná projevovat i v rámci lidského zdraví. Co všechno, bez ohledu na koronavirus, lze tedy využívat elektronicky?
Časté močení a první návštěva u lékaře
Trápí vás časté močení? Chodíte na toaletu více než je zdrávo? Příčiny vašeho problému mohou být nejrůznější, proto doporučujeme navštívit lékaře, který jako jediný dokáže správně diagnostikovat váš problém. Nespoléhejte se na zaručené rady a diagnózy na internetových diskuzích, ani nesázejte na samoléčbu bez doporučení lékaře. Vyšetření se opravdu nemusíte bát.
Přerušované močení
U mužů může být přerušované močení znakem pro problémy s prostatou (např. zvětšená prostata tedy benigní hyperplazie, LUTS…). Dále se přerušované močení objevuje při močových kamenech, při zúžení močové trubice a případně psychické poruchy, které mohou přerušované močení také způsobovat.
Co je to biopsie ledvin?
Čeká vás biopsie ledvin a vy vůbec nevíte, o co jde? Nebo chcete prostě jen vědět, co se pod tímto lékařským názvem skrývá? Vše vám jednoduše vysvětlíme právě v tomto článku.
Močí muži raději vsedě?
Obecně je zažito, že muži močí vestoje. Ženy pak s muži svádí nekonečné boje proti nezvedání záchodového prkýnka. Čím dál tím častěji se však široká veřejnost setkává s trendem močení vsedě, které může být pohodlnější i ze zdravotních důvodů.
Rakovina močového měchýře
Podle České urologické společnosti je rakovina močového měchýře 6. nejčastějším nádorovým onemocněním po celém světě. Každý rok lékaři diagnostikují více než 330 tisíc nových případů a 130 tisíc pacientů tomuto onemocnění bohužel podlehne.
Bílkovina v moči
Byla vám zjištěna bílkovina v moči? Nejspíš se jedná o prvotní projev onemocnění. O jaké problémy se může jednat? Dozvíte se v tomto článku.
Zánět močových cest a močového měchýře u mužů
Infekční zánět močového měchýře má, stejně jako u žen, velmi nepříjemný průběh. Pojďme se podívat na jeho příznaky a projevy.
Trápí vás únik moči? Zkuste si osvojit několik jednoduchých cvičebních návyků!
Problémy s močovým měchýřem a zejména s únikem moči jsou pro postižené velmi nepříjemné. Prvotním a hlavním řešením problému by měla být návštěva lékaře.
Inkontinenční pomůcky pro muže
Inkontinence si bohužel nevybírá a týká se mužů i žen v nejrůznějším věku, ačkoliv některé věkové skupiny patří mezi rizikové.
Pomočování po požití alkoholu
Nadměrné požití alkoholu může být velmi nebezpečné, obecně pro tělo není nijak prospěšné a po jeho konzumaci může docházet k nejrůznějších poruchám. Jednou z nich je také pomočování.
Režimová opatření při OAB
Pokud trpíte hyperaktivním močovým měchýřem, je vhodné dodržovat určitá režimová opatření, která mohou zlepšit průběh celé nemoci.
Hyperaktivní močový měchýř (OAB) u dětí
Věděli jste, že hyperaktivní močový měchýř bohužel není jen nemocí dospělých a potýkají se s ním i děti?
Časté močení jako příznak nemocí
Časté močení odborně nazýváme jako polakisurie. Jedná se o nepříjemný stav, kdy pacient dochází na toaletu vícekrát, než je v normě a vymočí jen malé množství moči. Často jde o příznak, který je spojen s dalšími projevy.
Víte, co je to cystometrie?
Mezi diagnostické metody OAB, tedy hyperaktivního močového měchýře, patří také cystometrie. Pokud nevíte, o co se jedná, čtěte dál a dozvíte se víc.
Zaměřeno na: zánět močového měchýře – příznaky, příčiny, léčba a prevence
Trápí především ženy, ale neobvyklý není ani zánět močových cest u muže. Celkově patří mezi nejčastější záněty a proto se v tomto článku podíváme na zánět močového měchýře detailněji.
Zeptali jsme se za vás: Jak často cvičit Kegelovy cviky, další možnosti doplňkové léčby a koupání vs. záněty močových cest
MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D. z Urologické kliniky FN Brno pro vás opět zodpověděla tři zajímavé dotazy. Tentokrát jsme se zeptali na Kegelovy cviky a zda existují ještě nějaké další možnosti, díky kterým si může pacient zlepšit OAB (hyperaktivní močový měchýř). Pokud vás trápí záněty močového měchýře, dozvíte se, zda se vyvarovat letnímu koupání či nikoliv.
Příběh Lenky: Letní dovolená s OAB pro mě byla peklem, po návratu jsem se rozhodla začít řešit
Paní Lence je 35 let a problémy s hyperaktivním močovým měchýřem jí začaly po porodu prvního syna Lukáška. Čekala až neustálé nutkání na močení odezní… to se ovšem nestalo ani po 4 letech.
Inkontinence a problémy s močovým měchýřem v těhotenství i po porodu
Čerstvé i nastávající maminky se často potýkají s problémy s močovým měchýřem. Trápí je zvýšená potřeba na močení, často také inkontinence a výjimkou nejsou ani záněty. Čím to je způsobeno a jak proti těmto nepříjemným komplikacím nejlépe bojovat?
Sekundární noční enuréza – když se dítě z ničeho nic začalo pomočovat
Pokud se vaše dítko začalo během noci z ničeho nic pomočovat, nejspíš se jedná o sekundární noční enurézu. O co se jedná a jak situaci nejlépe vyřešit? Musimcasto.cz vám poradí.
Víte, co je to uroflowmetrie a jak probíhá?
Uroflowmetrie je neinvazivní vyšetření za pomoci kterého měří lékař rychlost proudu moči za určitý čas, respektive časovou jednotku. Čeká vás toto vyšetření a chcete se o něm dozvědět víc? Přečtěte si následující článek!
Trápí vás zánět močových cest? Naučte se proti němu bojovat!
Věděli jste, že zánět močových cest patří k nejčastějším zánětům a že ženy jsou k němu až o 50 % náchylnější? A zvláště teď v létě...
Maminky, víte, kdy by se mělo začít řešit pomočování dětí?
Pomočování u dětí je v jisté míře zcela běžná věc, zvláště u velmi malých dětí, víte však, kdy se situace vymyká kontrole a dětské pomočování značí určitý problém? Poradíme vám!
Víte, co je to pesaroterapie?
Už jste někdy slyšeli pojem pesaroterapie? Ještě ne? Nevadí! V následujícím článku se tomu podíváme na kloub!
Zeptali jsme se za vás: Jak vypadá první vyšetření při podezření na OAB, jaká je doporučená léčba i nejčastější věková hranice pacientů
Hyperaktivní měchýř s sebou přináší spoustu otázek, proto jsme se rozhodli, že se čas od času zeptáme naší uroložky na 3 dotazy, jejichž odpovědi vás budou určitě zajímat.
Akupunktura a OAB
Hyperaktivní močový měchýř lze léčit i nejrůznějšími alternativními způsoby. Jedním z nich může být například akupunktura, která vychází z tradiční čínské medicíny. Pojďme si tedy o této formě léčby říct něco víc.
Trápí vás časté močení? Zkuste Kegelovy cviky na posílení pánevního dna!
Ženám před porodem, po porodu i pacientům, kteří trpí stresovým únikem moči a pocitem častého močení se doporučují cviky na posílení pánevního dna, které můžete znát také pod názvem Kegelovy cviky.
Brad Pitt si všude vozí své vlastní záchodové prkénko
Slavný herec Brad Pitt trpí lehkou formou germofobie, takzvaného strachu z bakterií, a nikdy do světa nevyráží bez potřebných dezinfekčních přípravků. Nejvíc se však děsí toho, že by potřeboval na toaletu a musel by použít prkénko, na kterém už před ním seděla jiná, cizí osoba. Kvůli tomu si hollywoodský idol všude s sebou vláčí záchodové prkénko.
Interview s Ivanou Sturmovou
Interview se zdravotní sestrou Ivanou Sturmovou, která ve svém volném čase pracuje na bezplatné lince, kde odpovídá na dotazy týkající se problémů s močovým měchýřem.
Netušila jsem, že ve svém mladém věku mohu mít takové problémy
Je mi 28 let a v současné době už jsem znovu plná energie. Plánuji aktivity, které jsem si musela kvůli svým zdravotním problémům odříkat.
Vyšetření hyperaktivního močového měchýře u dětí
U dětí patří mezi základní vyšetření pohovor lékaře s rodiči o okolnostech a charakteru mikce, vyplnění pitné a mikční karty, vyloučení infekce močových cest a provedení tzv. uroflowmetrie s EMG.
Behaviorální terapie
Mezi nefarmakologickou a nechirurgickou léčbu hyperaktivního močového měchýře patří behaviorální terapie. Jedná se o léčebný přístup, který si klade za cíl změnit jednotlivé návyky a tím zlepšit kontrolu nad močovým měchýřem.
Inkontinence moči u žen v číslech nečíslech
K moderní definici ženské močové inkontinence moči musíme ještě přizvat soudobou definici hyperaktivního močového měchýře (overactive bladder – OAB), která nezahrnuje jen pacientky tzv. „vlhké“ (tj. trpící mimo jiné urgentním únikem moči), ale i pacientky tzv. „suché“ . Více v článku.
Chodíte často močit? Možná za to mohou močopudné potraviny
Stalo se vám, že jste navštívili toaletu vícekrát než je u vás běžné? Nelekejte! Nemusí se hned jednat o zdravotní problém. Je totiž dost možné, že jste jen požili větší množství močopudných potravin. Víte, které to jsou?
Kegelovy cviky
Jde o soubor poměrně jednoduchých cviků, jejichž smyslem je posílit svalstvo pánevního dna. . Kegelovy cviky se staly velmi populární a široce rozšířené.
Celebrity, které trápí močový měchýř
Trápí vás močový měchýř, OAB(hyperaktivní močový měchýř) nebo stresová inkontinence? Nebojte, nejste v tom sami. Na světě jsou miliony žen i mužů, kteří tyto problémy alespoň jednou řešili. A problémy s močením se nevyhýbají ani celebritám.
Hyperaktivní močový měchýř a důležité pojmy okolo něj
Víte, co to je nykturie? Urgence? Polyurie nebo třeba diuréza? Pokud ne, podívejte se na náš slovníček, ve kterém najdete ty nejdůležitější pojmy, které se týkají problémů s močovým měchýřem. Abychom vás však nezatěžovali příliš velkým množstvím slovíček, rozdělili jsme článek na dva díly.
Hyperaktivní močový měchýř
S názvem hyperaktivní močový měchýř se v ordinacích lékařů nesetkáváme nijak dlouhou dobu, a přesto je v současnosti název tohoto onemocnění skloňován snad ve všech médiích. Co to vlastně znamená „hyperaktivní močový měchýř“?
Interview s Andreou P. - ženou trpící hyperaktivním močovým měchýřem
Tento rozhovor vznikl vlastně náhodou. Nějaký čas již navštěvuji kurzy angličtiny a všimla jsem si, že naše lektorka pravidelně odbíhá z hodiny na toaletu. Jsa postižena svým povoláním, nedalo mi to a Andreu jsem vyzpovídala.
Vedlejší účinky léků na hyperaktivní močový měchýř (HMM)
Jedním z hlavních způsobů léčby hyperaktivního močového měchýře (HMM) jsou léky, doporučované lékařem k trvalému nebo příležitostnému používání.
Sestup pánevních orgánů a OAB u žen
Sestup pánecních orgánů - tzv cystokéla. Konkrétně je to sestup přední poševní stěny, do které se klene i močový měchýř Více se dozvíte v článku.
Vyčůrat a spát
Zajímá vás, co se v tomto článku dočtete?
Žíznivka není hyperaktivní měchýř
Většina pacientů netuší, že existuje nějaký diabetes insipidus. Ostatně , ani termín hyperaktivní močový měchýř není v podvědomí širší veřejnosti příliš pevně zakotven. Častým dojmem však bývá pocit, "že vymočím daleko více než vypiju". Ale žádné obavy - přečtěte si více v článku.
Léčba hyperaktivního močového měchýře u dětí
Věděli jste, že hyperaktivní močový měchýř bohužel není jen nemocí dospělých a potýkají se s ním i děti?
OAB – patří mezi 10 nejčastějších zdravotních problémů
Hyperaktivní močový měchýř", patří mezi 10 nejčastějších zdravotních problémů. Spousta lidí se ale lékaři nikdy nesvěří. Proč?
Urodynamická studie v urogynekologii
Urodynamická studie je klasickou pomocnou vyšetřovací metodou používanou v urologii a urogynekologii. Pojďme si o ni říci více...
Dospělí močí v průměru pětkrát až sedmkrát denně
Víte v jakém období močíme nejvíc? a Kdo má potřebu močit nejčastěji? Více v článku.
Inkontinence a těhotenství
Výskyt inkontinence moči se kontinuálně zvyšuje s věkem, s výjimkou jednoho období života ženy, ve kterém pozorujeme prudké navýšení následované opětným sestupem. Inkriminovaným obdobím je doba těhotenství a časné poporodní období.
Co je stresová inkontinence moči?
Stresová inkontinence moči (SUI) je představována úniky při zvýšení nitrobřišního tlaku – tj. např. při fyzické aktivitě, kašlání, kýchání, smíchu a cvičení. Nesouvisí ani v nejmenším s emociálním nebo psychologickým stresem, jak se mnozí domnívají.
Trápí vás onemocnění hyperaktivního měchýře? Jak jej lze léčit, odpovídá uroložka
Onemocnění hyperaktivního měchýře je nepříjemné onemocnění, které trápí především ženy. Díky moderní medicíně jde toto onemocnění léčit. Zeptali jsme se na několik zajímavých otázek odbornice, která se svými pacienty tuto nemoc ve své ordinaci řeší. Na naše otázky odpovídala MUDr. Vlasta Vyhnánková, PhD z brněnské kliniky, my jí za její odpovědi děkujeme.
Samoléčba hyperaktivního močového měchýře – ano, či ne?
Poslední dobou zahlceni reklamou na různé volně dostupné prostředky zaručeně řešící všechny obtíže spojené s hyperaktivním měchýřem a prostatou. Řada těchto „zázračných prostředků" je shodné účinnosti jako placebo, tudíž nepřináší žádný hmatatelný léčivý účinek navíc.
Nykturie
Nykturie, česky noční močení, je jednou z nejčastějších stížností pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem. Je definována jako probuzení se ze spánku za účelem močení.
Hyperaktivní močový měchýř: Jak ho poznáte? Udělejte si test!
Chodíte velmi často močit? Ovlivňuje to váš život? Může vás trápit onemocnění močového měchýře. Je to nemoc, o které se běžně nemluví. Jak poznáte, zda se vás týká právě vás?
Kdy se nesmějí používat léky na hyperaktivní měchýř?
Je mnoho kontraindikací, kdy se nesmí užívat léky na hyperaktivní močový měchýř. Pojďme se jim podívat na zoubek...
Stresová inkontinence. Co ji způsobuje a jak se léčí?
Ke stresové inkontinenci dochází při oslabení pánevních svalů, které drží močový měchýř a řídí uvolňování moči. Se zvyšujícím se věkem přirozeně dochází k jejich oslabování.
Co trápí ženy: Syndrom hyperaktivního močového měchýř - onemocnění, které lze léčit
Potíže se močovým měchýřem poznal skoro každý z nás. Záněty močových cest, jsou dnes velmi častou nemocí, která trápí zejména ženy. Někdy se ale problémy, které zpočátku nevypadají vážně, mohou pojit s onemocněním, o kterém řada lidí neví. A tím je syndrom hyperaktivního močového měchýře.
Smíšená inkontinence moči u žen
V běžné praxi se příliš často nesetkáváme pouze s pacienty, kteří přesně zapadají do jednotlivých nozologických jednotek podle učebnic. Nejinak je tomu i v urogynekologii – žena trpící čistou stresovou inkontinencí, nebo naopak jen syndromem hyperaktivního měchýře (OAB) je spíše v minoritě.
Farmakologická léčba
Léky ze skupiny speciálních medikamentů, které jsou určené na hyperaktivní močový měchýř snižují dráždivost hladkých svalů močového měchýře. Pokud pacient pociťuje zlepšení a dobře léky snáší, užívají se dlouhodobě.
Noční pomočování u dětí (enuresis nocturna)
O nočním pomočování se hovoří v případě, že u dítěte staršího 5 let dochází alespoň 2× za měsíc k významnému úniku moči během spánku.
Souhrn základních vyšetření
Většina vyšetření, která urolog provede, je zaměřena především na odhalení jiné nemoci, která by mohla za příznaky stát.
Pro muže a jejich ženy - Ne vždy je na vině prostata
U starších mužů bývá problém s močením na prvním místě připisován zvětšené prostatě, a to i samotnými lékaři. Přitom podstatná část těchto mužů vůbec nemá problémy způsobené prostatou – mají pouze hyperaktivní močový měchýř.
Mohu pomoci někomu jinému?
Jestliže se rozhodnete pokusit se pomoci někomu jinému, u koho jste si všimli příznaků podobných hyperaktivnímu močovému měchýři, nabídněte nejdříve pomoc se zvládnutím nejdůležitějšího kroku – návštěvy lékaře.
Hyperaktivní močový měchýř – příznak jiného onemocnění
Syndrom hyperaktivního měchýře může výrazně zhoršit kvalitu života, a přitom je poměrně dobře léčitelný. To je jistě pádný důvod, proč si nenechávat problém pro sebe a svěřit se svému lékaři.
Vliv hyperaktivního močového měchýře na každodenní život
Syndrom hyperaktivního měchýře má negativní vliv na společenský, fyzický, psychický, profesní i sexuální život. Postižení podřizují program osobního i profesního života svému měchýři, omezují společenské aktivity, sportování i cestování a pomoc vyhledávají, až když je onemocnění plně rozvinuté a společensky nepřípustné.
Kdo může trpět hyperaktivním močovým měchýřem?
Hyperaktivní močový měchýř je poměrně rozšířený problém, který se vyskytuje v každé věkové kategorii, dokonce i u dětí a u obou pohlaví.
Anatomie a funkce močového ústrojí
K snadnějšímu pochopení příčin hyperaktivního močového měchýře je dobré si připomenout, jak naše močové ústrojí funguje.
Průběh prvního vyšetření u lékaře
Prvního vyšetření u lékaře se rozhodně obávat nemusíte. Lékař vám bude v průběhu vyšetření pokládat otázky o vašich onemocněních a operacích v minulosti, včetně toho, jaké užíváte léky, a provede celkovou prohlídku.
Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty – BPH)
Součástí tohoto onemocnění, které v menší či větší míře postihuje většinu mužů ve věku nad 60 let a jehož symptomy se mohou začít objevovat již po 30.–40. roku věku.
Věděli jste, že záchodové prkénko je čistější než počítačová klávesnice?
Spoustu lidí se bojí posadit na veřejných toaletách na prkénko, jelikož to považuje za vysoce nehygienické. A kdo z vás řeší hygienu právě u moderních zařízení? Věděli jste, že taková počítačová klávesnice je však mnohem nebezpečnější než veřejné toalety?
Noční pomočování dětí – enuréza
Noční pomočování u dětí je poměrně častým problémem, proto se pojďme podívat na celou problematiku detailněji.